Sign In | Create an Account | Welcome, . My Account | Logout | Subscribe | Submit News | Home RSS
 
 
 

Canfield swimmers down Warren Olympic 281 - 219

August 4, 2011
The Town Crier
The Canfield Swim Club’s Swim Team beat Warren Olympic Club 281 to 219 on July 27 at Canfield Swim and Tennis Club. The Canfield Swim Team is coached by Kylie Gamilier and assistants Emily King and Jim Kopp. Gavin Trebilcock broke the boys 15 - 18 100 free record with a time of 53.53 and the 50 backstroke record with a time of 27.41. Triple first place winners were: Sirin Nalluri, Lexi Saunders, Maggie Beistel and Gavin Trebilcock.

Results are as follows:

• Medley Relay

8 and under boys: First - team of Sirin Nalluri, Ty Schaab, Luke Dietz, Danny Lyons

9-10 girls: First - team of Mackenzie Hammond, Lexi Saunders, Gina Landers, Christina Tucker

9-10 boys: First - team of Luke Pallante, Santino Marucci, Danny Beistel, Max Dawson

11-12 girls: First - team of Maggie Beistel, Lexi Gaetano, Rachel Williams, Morgan Cleevely

15-18 boys: First - team of Gavin Trebilcock, Ryan O’Malley, Drew Wellham, Daniel Bogen

• Freestyle

8 and under girls: First - Marissa Landers, third - Jordan Helmick, fifth - Morgan Schneider, sixth - Morgan Carey

8 and under boys: First - Luke Dietz, second - Evan Beistel, fourth - Alex Schneider, fifth - Colin Hritz

9-10 girls: Second - Gina Landers, third - Christina Tucker, fourth - Mackenzie Hammond, fifth - Elle Dawson

9-10 boys: First - Luke Pallante, second - Max Dawson, fifth - Santino Marucci, sixth - Michael Chaplow

11-12 girls: First - Maggie Beistel, second - Morgan Cleevely, third - Jillian Baker, fifth - Ashlyn Cleevely, sixth - Bridget Sweeney

11-12 boys: First - Nicholas Palermo, third - Sam Cannon, fourth - Cullen Brady, fifth - Ilmir Valiylin

13-14 girls: Third - Sarah Heaven, fourth - Mara Kohut, fifth - Rachel Nagy

13-14 boys: Second - Connor Brady, fourth - Alex DiThomas, fifth - Adam Dunbar, sixth - Alec Gaetano

15-18 girls: Third - Olivia Williamson, fourth - Hilary Allen

15-18 boys: First - Gavin Trebilcock, second - Daniel Bogen, sixth - Max Gocala

• 50 Back

8 and under girls: Second - Maya Marucci, fourth - Morgan Schneider, fifth - Erin Chaplow

8 and under boys: First - Sirin Nalluri; second - Luke Dietz, fourth - Conor Hritz, fifth - Jacob Prout, sixth - Evan Beistel

9-10 girls: First - Gina Landers, third - Sydney Karlock, fifth - Christina Tucker

9-10 boys: Second - Luke Pallante, fourth - Danny Beistel, fifth - Jason Paris

11-12 girls: First - Maggie Beistel, second - Sydney Stewart, third - Rachel Williams, fifth - Morgan Cleevely, sixth - Bridget Sweeney

11-12 boys; Third - Ilmir Valiulin, fourth - Nicholas Palermo

13-14 girls; First - Sarah Heaven, fifth - Jamie Wellham

13-14 boys: Second - Matthew Bogen, fourth - Jack Pallante, fifth - Adam Dunbar

15-18 girls; Fourth - Paige Brucoli, sixth - Erin Loomis

15-18 boys: First - Gavin Trebilcock, second - Daniel Bogen, fourth - Max Gocala

• Breaststroke

8 and under girls: Second - Lauren Fitzgerald, fourth - Marissa Ieraci

8 and under boys: Second - Mickey Velasquez, third - Ty Schaab

9-10 girls: First - Lexi Saunders, second - Grace Mangapora, third - Sarah Miller, fifth - Emma Paris

9-10 boys: Third - Santino Marucci, fourth - Michael Chaplow

11-12 girls: Second - Lexi Gaetano, fourth - Lexi Grdic, fifth - Kaelin Kabetso

11-12 boys: Second - Sam Cannon, third - Lake Bennett

13-14 girls: Second - Mara Kohut, fifth - Megan Gocala

13-14 boys: Third - Matthew Bogen, fourth - Jared Rothbauer, fifth - Jack Pallante

15-18 girls: First - Olivia Williamson, third - Hilary Allen, fourth - Erin Loomis

15-18 boys: First - Ryan O’Malley, fourth - Drew Bennett

• Butterfly

8 and under girls: First - Marissa Landers, second - Lauren Fitzgerald

8 and under boys: First - Mickey Velasquez, second - Ty Schaab

9-10 girls: First - Lexi Saunders, third - Chloe Kalina, fourth - Sydney Karlock, fifth - Isabella Kelty, sixth - Lexi Gonda

9-10 boys: First - Max Dawson, fourth - Danny Beistel, fifth - Jason Paris, sixth - Bobby Kutsch

11-12 girls: First - Sydney Stewart, second - Rachel Williams, third - Jillian Baker, fifth - Lexi Gaetano

11-12 boys: Third - Cullen Brady, fourth - James Dietz

13-14 girls: Third - Jamie Wellham, fourth - Rachel Nagy

13-14 boys: First - Connor Brady, second - Alex DiThomas, fifth - Alec Gaetano, sixth - Ben Brucoli

15-18 girls: Fourth - Briana O’Malley, fifth - Mallory Allen

15-18 boys: First - Drew Wellham

• Free Relay

8 and under girls: First - team of Jordan Helmick, Erin Chaplow, Maya Marucci, Lily Grdic

8 and under boys: First - team of Gianni Gaetano, Evan Beistel, Alex Schneider, Sirin Nalluri

9-10 girls: First - team of Elle Dawson, Sydney Karlock, Sydney Kinkade, Mackenzie Hammond

11-12 girls: First - team of Jillian Baker, Ashlyn Cleevley, Natalie Maras, Sydney Stewart

11-12 boys: First - team of Cullen Brady, Ilmir Valiulin, Sam Cannon, Nicholas Palermo

13-14 girls: First - team of Rachel Nagy, Jamie Wellham, Mara Kohut, Sarah Heaven

13-14 boys: First - team of Alec Gaetano, Jack Pallante, Jared Rothbauer, Alex DiThomas

15-18 girls: First - team of Mallory Allen, Briana O’Malley, Hilary Allen, Olivia Williamson





Article Photos

Photo Special to the Town Crier
Getting ready to swim the breaststoke for Canfield girls are Lexi Saunders, Isabella Kelty, Mackenzie Hammond, Gina Landers, Sydney Kinkade Back: Lexi Gonda and Chloe Kalina.

 
 

 

I am looking for:
in:
News, Blogs & Events Web