Sign In | Create an Account | Welcome, . My Account | Logout | Subscribe | Submit News | Home RSS
 
 
 

Canfield strokes Poland, 309-181

July 6, 2011
Special to the Town Crier
Canfield Swim Club’s swim team beat Poland Swim Team 309-181 on June 29, at Canfield Swim Club. The Canfield Swim Team is coached by Kylie Gamelier and assistants, Emily King and Jim Kopp.

Gavin Trebilcock broke two records, the 15- to 18-year-old boys 100 freestyle with a time of 54.34 and the 15- to 18-year-old boys backstroke record with a time of 28.04. Triple first place winners were: Marissa Landers, Mickey Velasquez, Lexie Saunders, Jason Paris, Connor Brady, Matthew Bogen, Olivia Williamson, Gavin Trebilcock and Nicky Montalto.

Meet results for Canfield were as follows:

• Medley Relay

8 and under girls: First place-team of Maya Marucci, Marissa Landers, Maddie Hammond, Lily Grdic

9-10 girls: First place-team of Gina Landers, Lexie Saunders, Mackenzie Hammond, Elle Dawson

9-10 boys: First place-team of Jason Paris, Evan Skripac, Bobby Kutsch, Max Dawson

13-14 boys: First place-team of Jared Rothbauer, Kyle Anderson, Alec Gaetano, Alex DiThomas

15-18 boys: First place-team of Daniel Bogen, Matthew Bogen, Connor Brady, Nicky Montalto

• Freestyle

8 and under girls: Second-Jordan Helmick, fourth-Lily Grdic, sixth-Morgan Carey

8 and under boy: First-Mickey Velasquez, third-Luke Dietz, sixth-Michael Fitzgerald

9-10 girls: First-Gina Landers, fourth-Sydney Kinkade

9-10 boys: First-Luke Pallante, second-Max Dawson, fourth-Ben Weiss, fifth-Santino Marucci, sixth-Evan Skripac

11-12 girls: Second-Jillian Baker, fourth-Ashlyn Cleevely, fifth-Lara Quirk

11-12 boys: First-Nicholas Palermo, fourth-Ilmir Valiulin, fifth-Lake Bennett

13-14 girls: First-Sarah Heaven, third-Rachel Nagy

13-14 boys: First-Adam Dunbar, second-Alec Gaetano, fourth-Ben Brucoli, sixth-Jacob Duda

15-18 girls: First-Olivia Williamson, fourth-Briana O’Malley, fifth-Leslie Davis, sixth-Erin Loomis

15-18 boys: First-Gavin Trebilcock, third-Adam Weiss

• 50 Back

8 and under girls: Third-Erin Chaplow, fourth-Maya Marucci, sixth-Marissa Ieraci

8 and under boys: First-Sirin Nalluri, third-Danny Lyons, fourth-Joey Battista

9-10 girls: Second-Sydney Karlock, third-Elle Dawson

9-10 boys: First-Jason Paris, third-Liam Martin-Weiss, fourth-Colin Hritz, sixth-Giovanni Dunlap

11-12 girls: First-Sydney Stewart, third-Rachel Williams, fifth-Kaelin Kabetso, sixth-Ashlyn Cleevely

11-12 boys: First-Cullen Brady, fourth-Ilmir Valiulin, sixth-Will Dawson

13-14 girls: First-Sarah Heaven

13-14 boys: First-Connor Brady, second-Kyle Anderson, third-Jack Pallante

15-18 girls: Second-Leslie Davis, third-Erin Loomis

15-18 boys: First-Gavin Trebilcock

• Breaststroke

8 and under girls: Second-Maddie Hammond, third-Marissa Ieraci, fourth-Lauren Fitzgerald

8 and under boys: First-Ty Schaab, second-Joey Battista

9-10 girls: First-Lexie Saunders, second-Mackenzie Hammond, third-Sarah Miller, fourth-Emma Paris, fifth-Lexi Gonda, sixth-Courtney Prout

9-10 boys: First-Evan Skripac, second-Santino Marucci, fourth-Michael Chaplow

11-12 girls: Second-Lexi Gaetano, fifth-Kaelin Kabetso, sixth-Lexi Grdic

11-12 boys: Second-Sam Cannon, fourth-Lake Bennett

13-14 girls: Second-Mara Kohut, fifth-Morgan Weiss , sixth-Megan Gocala

13-14 boys: First-Matthew Bogen, third-Jared Rothbauer, fourth-Adam Dunbar, fifth-Ben Brucoli

15-18 girls: First-Olivia Williamson, fifth-Gianna Parella

15-18 boys: First-Nicky Montalto

• Butterfly

8 and under girls: First-Marissa Landers, third-Lauren Fitzgerald, sixth-Maddie Hammond

8 and under boys: First-Mickey Velasquez

9-10 girls: Second-Gina Landers, third-Mackenzie Hammond, fifth-Sydney Karlock

9-10 boys: First-Luke Pallante, second-Danny Beistel, third-Jaret Davis, fourth-Ben Weiss, sixth-Bobby Kutsch

11-12 girls: Second-Rachel Williams, third-Jillian Baker, fourth-Sydney Stewart

11-12 boys: Second-Cullen Brady

13-14 girls: Fourth-Jamie Wellham, sixth-Karina Kennedy

13-14 boys: First-Connor Brady, second-Alex DiThomas, third-Jack Pallante

15-18 girls: Three-Briana O’Malley, fifth-Paige Brucoli

15-18 boys: Second-Adam Weiss, third-Daniel Bogen

• Free Relay

8 and under boys: First place-team of Mickey Velasquez, Danny Lyons, Sirin Nalluri, Luke Dietz

9-10 girls: First place-team of Elle Dawson, Sydney Karlock, Marissa Landers, Lexie Saunders

9-10 boys: First place-team of Bobby Kutsch, Jason Paris, Max Dawson, Danny Beistel

11-12 girls: First place-team of Lexi Gaetano, Jillian Baker, Sydney Stewart, Ashlyn Cleevley

11-12 boys: First place-team of Will Dawson, Nicholas Palermo, Ilmir Valiulin, Sam Cannon

13-14 girls: First place-team of Mara Kohut, Karina Kennedy, Jamie Wellham, Rachel Nagy

13-14 boys: First place-team of Kyle Anderson, Alec Gaetano, Alex DiThomas, Matthew Bogen

15-18 girls: First place-team of Olivia Williamson, Gianna Parella, Leslie Davis, Briana O’Malley

15-18 boys: First place-team of Daniel Bogen, Adam Weiss, Nicky Montalto, Gavin Trebilcock



Article Photos

Photo special to the Town Crier
Canfield Swim Club team member Gavin Trebilcock broke two pool records at the Poland meet on June 29. He shattered the records in the boys 15- to 18-year 100 freestyle and the 50 backstroke.

 
 

 

I am looking for:
in:
News, Blogs & Events Web