Sign In | Create an Account | Welcome, . My Account | Logout | Subscribe | Submit News | Home RSS
 
 
 

Canfield swimmers come close against FAST

June 22, 2011
Special to the Town Crier
The Canfield Swim Club’s swim team competed against FAST on June 17, falling 260-237. The team is coached this year by Kylie Gamelier and assistants Emily King and Jim Kopp. Triple first place winners were: Marissa Landers, Sarah Heaven, Connor Brady, Mickey Velasquez, Kyle Anderson and Gavin Trebilcock.

Events with Canfield placers are as follows:

• Medley Relay

8 and under girls-First place: Canfield A team of Maya Marucci, Maddie Hammond, Marissa Landers, Lauren Fitzgerald

8 and under boys-First: Canfield A team of Sirin Nalluri, Gianni Gaetano, Mickey Velasquez, Joey Battista

9-10 girls-First: Canfield A team of Gina Landers, Mackenzie Hammond, Lexie Sauders, Elle Dawson

9-10 boys-First place: Canfield A team of Jason Paris, Evan Skripac, Danny Beistel, Bobby Kutsch

13-14 girls-First: Canfield A team of Rachel Nagy, Sarah Heaven, Jamie Wellham, Mara Kohut

13-14 boys-First: Canfield A team of Kyle Anderson, Matthew Bogen, Connor Brady, Alec Gaetano

• Freestyle

8 and under girls: First-Marissa Landers; second-Lily Grdic, third-Maya Marucci

8 and under boys: First-Luke Dietz, second-Sirin Nalluri

9-10 girls: Second-Gina Landers

11-12 girls: First-Maggie Beistel, third-Morgan Cleevely

11-12 boys: Second-Sam Cannon, third-Ilmir Valiulin

13-14 girls: First-Sarah Heaven, third-Rachel Nagy

13-14 boys: First-Matthew Bogen, third-Alex DiThomas

15-18 girls: Third-Olivia Williamson

15-18 boys: First-Gavin Trebilcock, third-Daniel Bogen

• 50 Back

8 and under girls: First-Maya Marucci

8 and under boys: First-Luke Dietz, third-Joey Battista

9-10 girls: Second-Elle Dawson

9-10 boys: Second-Jason Paris

11-12 girls: First-Maggie Beistel, third-Sydney Stewart

11-12 boys: Second-Cullen Brady

13-14 girls: First-Sarah Heaven

13-14 boys: First-Connor Brady, second-Jared Rothbauer, third-Jack Pallante

15-18 boys: First-Gavin Trebilcock, second-Daniel Bogen

• Breaststroke

8 and under girls: First-Maddie Hammond

8 and under boys: First-Mickey Velasquez, third-Gianni Gaetano

9-10 girls: First-Mackenzie Hammond, third-Lexie Saunders

9-10 boys: First-Evan Skripac

11-12 boys: First-Sam Cannon

13-14 girls: Second-Mara Kohut

13-14 boys: First-Kyle Anderson, second-Matthew Bogen

15-18 boys: First-Gavin Trebilcock

• Butterfly

8 and under girls: First-Marissa Landers

8 and under boys: First-Mickey Velasquez

9-10 girls: Second-Gina Landers, third-Mackenzie Hammond

11-12 girls: Second-Rachel Williams, third-Jillian Baker

11-12 boys: Second-Cullen Brady

13-14 girls: Third-Rachel Nagy

13-14 boys: First-Connor Brady, second-Alex DiThomas, third-Alec Gaetano

15-18 boys: First-Adam Weiss, third-Daniel Bogen

• Free Relay

8 and under girls: First-Canfield A team of Lily Grdic, Jordan Hemlick, Marissa Ieraci, Erin Chaplow

13-14 boys: First-Canfield A team of Kyle Anderson, Jared Rothbauer, Ben Brucoli, Alex DiThomas

 
 

 

I am looking for:
in:
News, Blogs & Events Web