Sign In | Create an Account | Welcome, . My Account | Logout | Subscribe | Submit News | Home RSS
 
 
 

Poland swimmers keep going in a tough meet with Firestone

August 7, 2010
Special to the Town Crier

Firestone Area Swim Team hosted Poland Swim Club last month. The final was FAST, 330 and PSC with 168. Although the FAST team is about three times larger than the PSC and dominated through most of the meet, many of the PSC swimmers excelled and consistently placed in the top six in their respective age groups. Twelve-year-old Taylor Tofil of Poland placed first in all three of her events.


Event results include:


• 8 and under girls


100m medley relay: second, team of Taylor Sackella, Carly Ungaro, Lucy Graziano, Nicole Rotunno.


25m freestyle: third, Morgan Sackella; fourth, Mia Gajdos; sixth, Julia Eich.


25m backstroke: second, Morgan Sackella; third, Nicole Rotunno; fourth, Mia Gajdos; sixth, Elizabeth Galla.


25m breaststroke: second, Carly Ungaro; third, Lucy Graziano; fifth, Jillian McIntosh.


25m butterfly: first, Lucy Graziano; second, Carly Ungaro.


100m freestyle relay: first, team of Halle Sebest, Julia Eich, Mia Gajdos, Elizabeth Galla.


• 8U boys


100m medley relay: second, team of Ryan Connelly, Anthony Formichelli, Tommy Landry, Zachariah Kassem.


25m freestyle: third, Vince DeToro; sixth, Zachariah Kassem.


25m backstroke: third, Vivce DeToro; fourth, Zachariah Kassem; sixth, Dominic DeToro.


25m breaststroke: first, Anthony Formichelli.


25m butterfly: third, Tommy Landry.


100m freestyle relay: second, team of Ryan Connelly, Dominic DeToro, Vince DeToro, Adam Kassem.


• 9- and 10 girls


100m medley relay: second, team of Lillian Connelly, Maggie Sebest, Emily Masluk, Sydney Phillips.


25m freestyle: fourth, Maggie Sebest.


25m backstroke: fourth, Lillian Connelly; sixth, Sydney Phillips.


25m breaststroke: second, Maggie Sebest; sixth, Sarah Wolfe.


100m freestyle relay: second, team of Sarah Wolfe, Mallory Malmer, Bella Gajdos, Alexis DeMain.


• 9- and 10 boys


100m medley relay: first, team of Colin Barrett, Jacob Snyder, Paul Graziano, Marik Rogenski.


25m freestyle: first, Noah Landry; second, Marik Rogenski; fifth, Jacob Snyder; sixth, Nick Lattanzio


25m backstroke: first, Colin Barrett; third, Marik Rogenski; fourth, Robbie Murray; fifth, Drew Davies; sixth, Nick Lattanzio.


25m breaststroke: first, Paul Graziano; third, Noah Landry; fifth, Jacob Snyder.


25m butterfly: first, Paul Graziano; second, Colin Barrett.


100m freestyle relay: second, team of Drew Davies, Nick Lattanzio, Robbie Murray, Noah Landry.


• 11-and 12 girls


200m medley relay: second, team of Jennifer Eich, Kate Landry, Jenn Mullally, Mariah Mrofchak.


50m freestyle: first, Gina Ungaro; third, Madeline Graziano; sixth, Jenn Mullally.


50m backstroke: first, Taylor Tofil; fifth, Jennifer Eich.


50m breaststroke: fourth, Kate Landry; fifth, Emily Cammack.


50m butterfly: first, Taylor Tofil; second, Gina Ungaro; fourth, Madeline Graziano; sixth, Jenn Mullally.


200m freestyle relay: first, team of Gina Ungaro, Connie Van Scoter, Madeline Graziano, Taylor Tofil.


• 11- and 12 boys


200m medley relay: second, team of David Robich, Joseph Shields, Gregory Stewart, Sean Connelly.


50m freestyle: second, David Robich; third, Joseph Shields; fourth, Gregory Stewart.


50m backstroke: third, David Robich; fourth, Sean Connelly; fifth, Dominic Lattanzio; sixth, Tony Murcko.


50m breaststroke: second, Joseph Shields; fifth, Andrew Comstock; sixth, Adam Susko.


50m butterfly: second, Gregory Stewart.


200m freestyle relay: second, team of Dominic Lattanzio, Ritchie Murray, Andrew Comstock, Adam Susko.


• 13- and 14 girls


200m medley relay: first, team of Libby Rubesa, Sarah Comstock, Celia Melillo, Mirhanda VanScoter.


50m freestyle: first, Zoe Sommers; third, Libby Rubesa; fourth, Madeleine Leek; fifth, Madeline Evan.


50m backstroke: first, Madeline Evan; second, Annie Boniface; third, Libby Rubesa.


50m breaststroke: first, Madeleine Leek; fourth, Sarah Comstock; fifth, Celia Melillo.


50m butterfly: second, Zoe  Sommers; third, Annie Boniface; fourth, Celia Melillo.


200m freestyle relay: first, team of Annie Boniface, Madeleine Leek, Madeline Evan, Zoe Sommers.


• 13- and 14 boys


200m medley relay: second, team of John Brennan, Anthony Lattanzio, Ryan Mrofchak, David Lankitus.


50m backstroke: fourth, John Brennan; sixth, Bobby Murcko.


50m breaststroke: third, Anthony Lattanzio; fifth, Ryan Mrofchak; sixth, Sammy Snyder.


50m butterfly: third, John Brennan.


• 15- to 18 girls


200m medley relay: second, team of Jaci Mullally, Carle Tofil, Kayleigh Lavorini, Becca Stewart.


50m freestyle: fourth, Carle Tofil.


50m backstroke: first, Becca Stewart; fifth, Jaci Mullally; sixth, Sarah Lankitus.


50m breaststroke: second, Kayleigh Lavorini.


50m butterfly: third, Becca Stewart; fourth, Carle Tofil; fifth, Kayleigh Lavorini.


• 15- to 18 boys


100m freestyle: first, Joey Boniface; fourth, Matt Robich.


50m backstroke: first, Joey Boniface; fourth, Matt Robich; fifth, Justin Robich.


50m butterfly: fifth, Tyler Tsangaris.


200m freestyle relay: second, team of Joey Boniface, Tyler Tsangaris, Matt Robich, Justin Robich.





 

Article Photos

Photos special to the Town Crier
Poland swimmer Elizabeth Becherer is always smiling and staying positive for her team.

 
 

 

I am looking for:
in:
News, Blogs & Events Web